Кошик
11 відгуків
+380 (95) 145-69-84
Марафон Принт

Палітра кольорів CMYK

Палітра кольорів CMYK

Палітра кольорів CMYK

Часто доводиться зустрічати таке питання: "Три слова у поліграфії". Моя відповідь така: растеризація; CMYK; ротація. Ось про одному слові і піде мова в даній статті.
Сучасну повнокольорову поліграфію неможливо уявити без колірній моделі CMYK. Скажу більше, саме поява моделі CMYK дозволило зробити повноколір доступним, технологічним і недорогим, що й сприяло його широкому поширенню.

Слід зазначити, що багатобарвний друк з'явилася практично одночасно з винаходом книгодрукування. Ще в Псалтирі 1457 року, підписаному Шаффером (деякі приписують цю роботу Ґутенберґові) орнаментальні буквиці були надруковані в два кольори (див. рис. 1). Але тільки в 1719 році живописець Жак-Крістоф Ле Блонзапатентовал в Англії друкарський процес, що використовує для відтворення повнокольорового зображення три основних фарби: блакитну, червону і жовту; чорна фарба використовувалася для друку контурів зображення. За допомогою нанесеної на початкове зображення щільної сітки, винахідник гравірував чотири металеві форми і послідовно робив чотири відбитка, кожен – своїм кольором.Кольоровий друк

Рис. 1 Кольоровий друк

Що ж означає термін CMYK? 

CMYK – це абревіатура від назв квітів, складових кольори CMYK. Cyan – блакитний, Magenta – пурпуровий, Yellow – жовтий, K (black) – я вважаю, що До походить від німецького Kontur, хоча є й інші версії. В підтримку контуру виступає призначення чорної фарби в поліграфії. Справа в тому, що математично тріада CMY повністю покриває весь простір кольорів моделі CMYK. Але на практиці друк без чорного виглядає "бляклої". Саме чорний надає зображенню необхідну глибину і різкість, оконтуряет зображення.

CMYK часто називають тріадою з причини того, що чорний є допоміжним кольором. Чисті тріадні кольори CMYK називають також базовими або первинними квітами. Комбінації чистих кольорів між собою називають вторинними квітами. Кольори CMYK з 100% інтенсивністю називають плашковими кольорами.

Інтенсивність кольорів CMYK прийнято виражати в %, на відміну, наприклад від палітри RGB, де інтенсивність кольорів виражена числовим рядом від 0 до 255. Вираз інтенсивності кольорів CMYK в % не примха, а необхідність. Справа в тому, що для перенесення зображення на друковану форму його необхідно растеризувати. А на фотовыводе є можливість регулювання рівня градацій кольору, наприклад, до 0-63. З цієї причини, відсотки (%) відображають відносний рівень інтенсивності кольору (тони) і не прив'язані до розрядності растрової комірки.

Математично CMYK і RGB взаємно протилежні. Наприклад, поєднання Cyan + Magenta = Blue, Cyan + Yellow = Green, Magenta + Yellow = Red. І назад – Red + Green = Yellow, Red + Blue = Magenta, Green + Blue = Cyan. Але на практиці такого не відбувається, оскільки палітра CMYK істотно відрізняється від палітри RGB.(див. рис. 2)

Колірні палітри

рис.2 Кольорові палітри

 

Це обмеження дуже істотно при кольороподілі, оскільки може призвести до втрати яскравих кольорів. На рис. 3 наведено приклад прямого і грамотного кольороподілу яскравих кольорів, відсутніх в панелі CMYK. Взагалі якість перекладу неіснуючих в CMYK-кольорів RGB залежить від уміння колірного профілю. Тому для кольороподілу різних сюжетів можуть знадобитися різні профілі, які підбираються досвідченим шляхом. Іншими словами, колірні профілі CMYK – це таблиця, де кожному значенню кольору в палітрі CIE Lab відповідає значення кольору в палітрі RGB і в палітрі CMYK. Це модель апаратно-незалежного профілю. Такі профілі зараз найбільш поширені, тому що більш зручно і практично зашити розтискування в процес-план фотовыводящего пристрою, а профіль кольороподілу CMYK зробити універсальним.

Ще одна особливість CMYKце відсутність білого кольору. Роль білого в поліграфії виконує запечатуваний матеріал, частіше всього поліграфічна папір. Поліграфічна папір буває різного якості різного ступеня білизни і різного колірного відтінку. З цієї причини перенесення кольорів зображення, надрукованого в CMYK може сильно варіюватися. Тому ГОСТ рекомендує перед друком в CMYK робити кольоропробу, яку в подальшому можна використовувати в якості еталону кольору. (див. рис. 4).

Кольороподіл

рис.3 Кольороподіл

Кольоропроба

рис.4 Кольоропроба

 

Досвідчений цветокорректор знає, що при підготовці зображення до друку не можна допускати порожніх (білих) плям на зображенні. Це не є шлюбом, однак, виглядає не естетично. В CMYK існує поняття білої точки. Її склад Cyan – 5%, Magenta – 3%, Yellow – 3%.
Нагадую, що застосування в панелі CMYK тонів (інтенсивностей) кольори нижче 3% (на канал) заборонено, т.до. вони не можуть стабільно відтворюватися на друкованому відбитку.

Ще одна властивість фарб CMYK – це їх різна щільність: Cyan – 0,61; Magenta – 0,76; Yellow – 0,16; Black – 1,7. З наведеного переліку видно, що жовта – найпрозоріша, а чорна найщільніша фарба. Коефіцієнти щільності враховуються програмами треплинга при визначенні методу трепінгу. Проте, не дивлячись на найвищу щільність чорної фарби, в реальному друку фарбами CMYK однієї чорної фарби для отримання насиченого чорного кольору (глибокого чорного) не достатньо. Для отримання глибокого чорного використовуються всі компоненти CMYK. 

Підводячи підсумок, зазначу, що технології і механізми поліграфічного виробництва постійно удосконалюються і досягли досить високого рівня, проте, палітра кольорів CMYK не зазнала скільки-небудь істотного зміни з моменту її винаходу в 1719 р. І до цих пір основний недолік CMYK (вузькість колірного охоплення) подолати не вдалося. Правда існують технології 6-і барвистою друку, де до традиційних фарб CMYK додаються Light-Cyan і Light-Magenta, проте, це суттєво здорожує вартість друку, тому не отримало широкого поширення навіть у часи "поліграфічного буму". А зараз, коли рекламні гроші стрімко покидають друковані ЗМІ, очікувати проривів не доводиться.

 

 

 

 

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner